W Polsce AZS dotyka od 4,7% do 9,2% dzieci i 2–8% dorosłych. To powszechny problem. AZS to przewlekła choroba skóry, która często zaczyna się w dzieciństwie. Pacjenci odczuwają świąd, mają suchą skórę i cierpią na okresy zaostrzeń.

Dowiedzenie się, jak rozpoznać i leczyć AZS, jest kluczowe. Leczenie skupia się na złagodzeniu objawów i pielęgnacji skóry. W tym artykule porozmawiamy o objawach AZS i nowoczesnych metodach leczenia według dermatologii.

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Atopowe zapalenie skóry, znane też jako egzem, to przewlekła choroba. Występuje gdy skóra reaguje na pewne alergeny lub substancje drażniące. Ludzie z AZS mają problem z funkcjonowaniem bariery skórnej. Dlatego ich skóra jest bardziej sucha i łatwo przenikają przez nią alergeny.

Zmiany skórne w AZS mogą się pojawiać w różnych miejscach. Najczęściej dotyka to:

  • twarz
  • szyja
  • zgięcia łokciowe
  • podkolanowe

Choroba ta może powodować zaczerwienienia, swędzenie i zwiększa ryzyko infekcji. Ludzie z AZS często cierpią także na inne choroby alergiczne. Na przykład astmę czy alergiczne zapalenie nosa.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba wpływająca na komfort życia. Intensywny świąd, nasilający się wieczorami i w nocy, jest jednym z głównych symptomów. Skóra staje się podrażniona, pojawiają się czerwone plamy, grudki oraz pęcherzyki. Drapanie może prowadzić do ran, utrudniając gojenie.

Główne objawy AZS

Świąd i suchość skóry to kluczowe objawy AZS. Dotknięte obszary stają się szorstkie. Czasami może pojawić się pokrzywka. Objawy te powodują duży dyskomfort. Ich nasilenie często zależy od warunków środowiskowych i stresu.

Objawy według wieku

Objawy AZS zmieniają się z wiekiem pacjenta. U niemowląt zmiany skórne często są na twarzy. W okresie dzieciństwa (2-12 lat) skóra grubieje. Zmiany pojawiają się przede wszystkim w dołach podkolanowych i łokciowych.

U młodzieży i dorosłych objawy mogą objąć całe ciało. Dotyczy to także twarzy i szyi. Suchość skóry oraz nasilenie objawów może być wywołane stresem lub alergiami pokarmowymi.

Rate this post