Między 2005 a 2012 rokiem w Warszawie zdiagnozowano u pięciorga dzieci FNH wątroby. To rzadki guz, który często nie daje objawów. Najczęściej jest wykrywany przy badaniach obrazowych.

W niektórych przypadkach FNH wymaga operacji. Ale u większości dzieci wystarczy obserwacja.

Kluczowe wnioski

  • FNH (ogniskowy rozrost guzkowy) wątroby jest drugim co do częstości występowania niezłośliwym guzem wątroby.
  • Przyczyna powstawania FNH nie jest do końca poznana, ale podejrzewa się wpływ hormonów płciowych.
  • FNH najczęściej nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych.
  • W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, natomiast u większości pacjentów wystarczy jedynie okresowa obserwacja.
  • FNH występuje 6-8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, szczególnie w wieku 20-50 lat.

Co to jest FNH (ogniskowy rozrost guzkowy) wątroby?

Definicja i charakterystyka FNH

FNH to niezłośliwy guz wątroby, drugi co do częstotliwości. Składa się z komórek wątrobowych, które rosną wokół uszkodzonego naczynia lub przewodu żółciowego. Najczęściej występuje pojedynczo i łatwo rozpoznaje się na obrazach.

Częstość występowania i grupy ryzyka

Ogniskowy rozrost guzkowy (FNH) wątroby dotyka 0,3-3% dorosłych. Jest bardziej powszechny u kobiet, szczególnie między 30. a 50. rokiem życia. Tylko 10% przypadków FNH dotyka mężczyzn.

Cecha Charakterystyka
Częstość występowania 0,3-3% populacji dorosłych
Płeć 6-8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn
Wiek Najczęściej między 30. a 50. rokiem życia
Mężczyźni Około 10% przypadków

Przyczyny powstawania FNH

Przyczyny FNH (ogniskowego rozrostu guzkowego) wątroby są niejasne. Ale wiele wskazuje na to, że żeńskie hormony płciowe mają tu duży wpływ. Badania pokazują, że FNH występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, nawet 8:1.

FNH zwykle pojawia się jako pojedynczy guz w prawym płacie wątroby. Jego średnica zwykle nie przekracza 5 cm. Ale czasami FNH może mieć olbrzymie rozmiary, dochodząc do 20 cm. FNH jest rzadszy u dzieci niż u dorosłych.

Pierwotnie myślano, że środki antykoncepcyjne mogą być przyczyną FNH. Ale ta teoria nie została potwierdzona. W rzeczywistości, FNH nie jest przeciwwskazaniem do ciąży.

W niektórych przypadkach FNH może być związany z niektórymi cytostatykami. Na przykład busulfan czy melfalan mogą uszkadzać śródbłonek małych naczyń wątrobowych. Wniosek jest taki, że mechanizm powstawania FNH jest niejasny. Ale wydaje się, że wpływ hormonów jest kluczowy.

Objawy FNH

Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (FNH) jest najczęściej bezobjawowy. Często jest wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych jamy brzusznej. W niektórych przypadkach można zaobserwować dolegliwości bólowe przy FNH.

Ból brzucha pojawia się sporadycznie. Najczęściej jest to wynik ucisku dużej zmiany na sąsiadujące organy.

Badania pokazują, że ogniskowy rozrost guzkowy występuje u mniej niż 1% populacji. U dzieci stanowi do 7% wszystkich zmian ogniskowych w wątrobie. Choroba 8 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, najczęściej w wieku od 30 do 50 lat.

Cecha Opis
Częstość występowania Mniej niż 1% populacji, u dzieci do 7% zmian ogniskowych w wątrobie
Grupa ryzyka Kobiety w wieku 30-50 lat (8 razy częściej niż mężczyźni)
Objawy Najczęściej bezobjawowy, rzadko dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu

Podsumowując, ogniskowy rozrost guzkowy wątroby jest najczęściej bezobjawowym schorzeniem. Często jest wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych. Jedynie w nielicznych przypadkach może powodować dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu.

Diagnostyka FNH

Rozpoznanie ogniskowego rozrostu guzkowego (FNH) wątroby zależy od badań obrazowych. Używa się ultrasonografii (USG), tomografii komputerowej (TK) i angiografii. Po usunięciu zmiany i badaniu histologicznym potwierdzane jest rozpoznanie.

Badania obrazowe

Ultrasonografia (USG) może wykryć zmiany w FNH, ale nie zawsze jednoznacznie. Badania TK i rezonansu magnetycznego (MR) wątroby z kontrastem dają lepsze wyniki. Pozwalają one na zobaczenie cech charakterystycznych dla FNH. W wątpliwościach używa się angiografii.

Biopsja a rozpoznanie FNH

Ze względu na wysokie ryzyko krwawienia, nie zaleca się biopsji przy podejrzeniu FNH. Potwierdzenie rozpoznania możliwe jest po usunięciu zmiany i badaniu histologicznym.

Metoda diagnostyczna Czułość Swoistość
Tradycyjna ultrasonografia (USG) 40-90%
Ultrasonografia wzmocniona kontrastem (CEUS) 30-40% wyższa niż USG
Tomografia komputerowa (TK) około 80%

Diagnostyka FNH opiera się na badaniach obrazowych, jak TK i MR. Dzięki nim w większości przypadków można ustalić rozpoznanie. Ostateczne potwierdzenie następuje po usunięciu zmiany i badaniu histologicznym.

Leczenie FNH

Leczenie FNH (ogniskowy rozrost guzkowy) wątroby zależy od wielu czynników. Często nie potrzeba operacji. Badania obrazowe są kluczem do monitorowania zmian.

W niektórych przypadkach jednak leczenie operacyjne FNH jest konieczne.

Wskazania do leczenia operacyjnego

Operację zaleca się w kilku sytuacjach:

  • Gdy guz krwi się z nim.
  • Gdy nie jest pewne, czy guz jest nowotworowy.
  • Gdy guz jest większy niż 10 cm.
  • Gdy guz szybko rośnie.

Alternatywne metody leczenia

Jeśli nie ma potrzeby operacji, leczenie niechirurgiczne FNH polega na obserwacji. Często zaleca się zakończenie przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Nie jest pewne, czy hormony wpływają na rozwój FNH.

Dieta i styl życia mają duże znaczenie. Ważne jest jedzenie zbilansowanych posiłków. Unikaj dań smażonych i tłustych oraz jedz mniej przetworzonej żywności.

FNH a hormony i ciąża

Focal Nodular Hyperplasia (FNH) to benigne guzy wątroby. Mogą być związane z hormonami płciowymi. Badania pokazują, że FNH występuje 6-8 razy częściej u kobiet. Najczęściej dotyka to osób między 30. a 50. rokiem życia.

Choć nie wiemy wszystkiego o wpływie hormonów na FNH, stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest bezpieczne. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem dla kobiet z FNH. Nie wymagają one specjalnego nadzoru.

Zwiększone stężenie hormonów płciowych może powodować wzrost rozmiarów guza. W przypadku FNH przekraczającego 4-5 cm u mężczyzn lub rosnącego pomimo zaprzestania hormonów, wskazane jest leczenie chirurgiczne.

“Planowana ciąża nie jest bezpośrednim wskazaniem do leczenia chirurgicznego, jeśli FNH jest pojedynczy, stosunkowo niewielki (do 4-5 cm) i stabilny oraz diagnostycznie jasny.”

Podsumowując, hormony odgrywają pewną rolę w rozwoju FNH. Ale nie są przeciwwskazaniem do hormonalnej terapii czy ciąży. Ważne jest monitorowanie zmian i leczenie w przypadku powiększania się guza lub innych objawów.

Monitorowanie i kontrola FNH

Pacjenci z ogniskowym rozrostem guzkowym (FNH) wątroby, którzy nie poddali się operacji, powinni regularnie odwiedzać lekarza. Powinny one wykonywać badania ultrasonograficzne (USG) co najwyżej raz na rok.

Regularne monitorowanie i kontrola FNH są kluczowe, zwłaszcza dla kobiet przyjmujących hormony płciowe. Hormony mogą wpływać na rozwój ognisk w wątrobie.

  • Okresowe badania kontrolne FNH pozwalają na wczesne wykrycie zmian lub powikłań.
  • Systematyczne monitorowanie FNH pozwala ocenić skuteczność leczenia, jeśli już je było stosowane.

Dzięki regularnym badaniom kontrolnym FNH lekarze mogą śledzić stan zdrowia pacjenta. Mogą też wprowadzać zmiany w terapii, jeśli to konieczne.

FNH u dzieci

Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (FNH) to częsta zmiana w wątrobie u dzieci. Ultrasonografia u dzieci z FNH pokazuje specyficzne cechy. Warto je poznać.

Obraz ultrasonograficzny FNH u dzieci

U dzieci FNH to zwykle pojedyncza zmiana ogniskowa. Jest dobrze widoczna i ma kształt koła. Wzór unaczynienia nazywamy „kołem ze szprychami”.

Blizna centralna, charakterystyczna dla dorosłych, jest rzadko widoczna u dzieci. To dotyczy około 20-30% przypadków.

FNH występuje u dzieci częściej po chorobie nowotworowej. Wtedy zmiany są mnogie i mniejsze. Centralną bliznę wtedy trudno jest zauważyć.

Cecha FNH u dzieci bez choroby nowotworowej FNH u dzieci po leczeniu onkologicznym
Liczba zmian Pojedyncza Mnogie
Rozmiar zmian Duże Małe
Widoczność blizny centralnej 40-50% guzów Około 20-30% guzów

Znajomość cech USG FNH u dzieci ułatwia szybką diagnozę. Jest to ważne, szczególnie u dzieci po chorobie nowotworowej.

Wniosek

Ogniskowy rozrost guzkowy (FNH) to drugi co do częstości guz wątroby. Najczęściej jest wykrywany przy okazji badań obrazowych. Nie wiemy dokładnie, dlaczego FNH pojawia się, ale hormony płciowe mogą być powodem.

Zazwyczaj FNH nie daje żadnych objawów. W większości przypadków nie potrzebuje leczenia. Ale czasami konieczne jest operowanie.

Podsumowanie: kluczowe informacje o FNH to jego rzadkie występowanie. Najczęściej diagnozuje się je u kobiet. W większości przypadków nie wymaga operacji.

Monitorowanie obrazowe jest ważne, szczególnie u kobiet przyjmujących hormonalne preparaty. To pomaga uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Mimo że podsumowanie FNH wskazuje na łagodny charakter, nie zawsze jest to prawdą. W niektórych przypadkach FNH może być powodem do zmartwień. Dlatego ważne jest, aby pacjenci z FNH byli pod stałą obserwacją lekarza.

FAQ

Co to jest FNH (ogniskowy rozrost guzkowy) wątroby?

FNH to rodzaj guza wątroby, który występuje u 0,3–1% dorosłych. Najczęściej dotyka kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego rośnie, ale mówi się o wpływie hormonów.Typowo FNH nie daje żadnych objawów. Najczęściej jest odkrywany przy badaniu USG brzucha.

Jak często występuje FNH?

FNH występuje u 0,3–1% dorosłych. Jest to 6–8 razy częstsze u kobiet. Najczęściej dotyka osób między 30. a 50. rokiem życia.

Jakie są przyczyny powstawania FNH?

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego rośnie FNH. Mówi się o wpływie hormonów płciowych.

Jakie są objawy FNH?

FNH zwykle nie daje żadnych objawów. Najczęściej jest odkrywany przy badaniu USG brzucha. Czasami można go wyczuć przez skórę.Rzadko może wystąpić ból brzucha.

Jak diagnozuje się FNH?

Diagnoza FNH ustala się na podstawie badań obrazowych. Najczęściej używa się USG, tomografii komputerowej. W niektórych przypadkach konieczna jest angiografia.Na pewną diagnozę decyduje badanie histologiczne po usunięciu zmiany. Nie wykonuje się biopsji ze względu na ryzyko krwawienia.

Jak leczy się FNH?

Leczenie FNH polega na usunięciu zmiany. Operację przeprowadza się w niektórych przypadkach. Na przykład, gdy rośnie krwawienie z guza.W innych przypadkach nie zaleca się operacji.

Jak wpływają hormony i ciąża na FNH?

Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną powinny ją odstawiać. Nie potwierdzono jej wpływu na FNH. Zajście w ciążę nie wymaga specjalnego nadzoru.

Jak monitoruje się FNH?

Pacjenci, którzy nie są kandydatami na operację, powinni regularnie odwiedzać specjalistę. Kontrole USG powinny odbywać się co najmniej raz na 12 miesięcy.

Jak wygląda FNH u dzieci?

U dzieci FNH jest zwykle pojedynczy i dobrze widoczny. Ma normoechogeniczny wygląd i kształt koła. Blizna centralna jest rzadko widoczna.
Rate this post
Udostępnij artykuł: